Räkgrotta - 7 rör

  • 75 kr

Flera ihopsatta keramikrör för flera gömställen Skapa fler trygga gömställen och en spännande miljö i akvariet med denna handgjorda grotta av rör i mörkbru... Läs mer

Artikelnummer: 26914BR

Flera ihopsatta keramikrör för flera gömställen 

Skapa fler trygga gömställen och en spännande miljö i akvariet med denna handgjorda grotta av rör i mörkbrun keramik. Grottan består av flera ihåliga keramikrör som är placerade i olika riktningar, vilket ger räkor, yngel och mindre fiskar många öppningar att utforska, gömma sig i och röra sig mellan.

Den oregelbundna konstruktionen efterliknar naturliga sprickor och håligheter och passar därför utmärkt som räkgrotta, yngelgömma och akvariedekoration. De många rören skapar skyddade platser som kan minska stress och ge akvariets mindre invånare en trygg plats för vila, lek och äggläggning.

Grottans kompakta storlek gör den särskilt lämplig för nanoakvarium och mindre akvarium, men den kan även kombineras med flera grottor för att skapa ett större grottsystem. Placera den mellan stenar, rötter och växter eller använd den som en del av en genomtänkt aquascaping.

Keramikens strukturerade och porösa yta gör det enkelt för mossa och biofilm att få fäste. Du kan även fästa akvariemossa eller mindre växter på rören för att skapa ett mer naturligt utseende.

Grottan påverkar inte vattnets pH-värde eller vattenkvalitet vid normal användning. Eftersom varje keramikgrotta är handgjord är varje exemplar unikt. Mindre variationer i form, struktur, färg och placering av rören kan därför förekomma.

Fördelar

  • Flera ihåliga rör ger många gömställen och ingångar
  • Passar räkor, yngel och mindre akvariefiskar
  • Lämplig som räkgrotta, lekgrotta och yngelgömma
  • Porös yta där mossa och biofilm kan få fäste
  • Kan kombineras med växter, rötter och andra dekorationer
  • Passar både nanoakvarium och större aquascaping

Tips

Placera grottan nära växter, mossa eller trärötter för att skapa en mer naturlig och skyddad miljö. Flera grottor kan staplas eller placeras intill varandra för att bygga ett större område med gömställen. Variera gärna placeringen mellan öppna och tätplanterade delar av akvariet. Alla produktbilder visar samma grotta, men arrangerad på olika sätt. Genom att variera placeringen, vinkla grottan eller integrera den med natursten, rötter och andra dekorationsmaterial kan du enkelt skapa helt olika uttryck i ditt akvarium. På så sätt blir grottan en flexibel del av aquascapen och kan anpassas efter både stil, layout och önskat helhetsintryck.

Information

Material: Keramik
Färg: Mörkbrun
Mått: ca. 7 × 7 × 6 cm
Hålens diameter: ca. 0,8 cm invändig diameter